Felaktigt återgivna undersökningsresultat av Fridolin och Sjöstedt

Demoskop kommenterar felaktigt återgivna undersökningsresultat av Gustav Fridolin i SVT:s partiledarutfrågning samt av Jonas Sjöstedt i SVT:s Agenda.

Både Gustav Fridolin och Jonas Sjöstedt har de senaste veckorna hänvisat till en undersökning som Demoskop har genomfört på uppdrag av Friskolornas riksförbund bland organisationens medlemmar. De hävdar, med avseende på vinstförbud och vinstregleringar, att undersökningen skulle visa att 90 procent av medlemmarna ”inte har några problem med den här typen av begränsningar”.

Det är ett påstående som saknar grund i studien, enligt de experter på Demoskop som säkerställer sakligheten i de undersökningar de genomför.

Läs Demoskops kommentar här

Mer om Friskolornas riksförbunds undersökning här