Du kan vända dig till Friskolornas riks­förbunds kansli för att ställa frågor, beställa material, anmäla dig till utbildningar med mera.

Allmänna frågor och funderingar

Enklast är att skicka ett mejl till info@friskola.se eller ringa till oss +4687627758.

Söker du kontaktuppgifter till friskolor kan du använda Skolverkets skolenhetsregister, det uppdateras varje månad.

Journalister

Journalister kommer i kontakt med oss via numret till vår pressjour: 08-762 78 04.

 

Juridisk rådgivning finns tillgänglig för våra medlemmar

Några ofta förekommande frågor och grundläggande bestämmelser har vi skrivit om på vår rådgivningssida. 

Får du inte svar på din fråga där kan du mejla till oss på radgivning@friskola.se.

Du kan också ringa till oss för rådgivning på onsdagar och fredagar mellan klockan 9.00 och 16.00 på telefonnummer +4687627801.

Under helgerna är rådgivningen öppen som vanligt med undantag för trettondagsafton då den är öppen kl 09.00-13.00.

Friskolornas riks­förbund

Postadress: Box 27263, 102 53 Stockholm

Besöksadress: Storgatan 19, Stockholm

 

 

Vill du prenumerera på vårt nyhetsbrev?

Kansliet och förbundsordförande

Ulla Hamilton profil_2000

Ulla Hamilton VD

ulla.hamilton@friskola.se

+46725292770

Gudrun Rendling profil_2000

Gudrun Rendling – Förbundsjurist

gudrun.rendling@friskola.se

+4687627802

Mariette Dennholt profil_2000

Mariette Dennholt – Förbundsjurist

mariette.dennholt@friskola.se

+4687627811

Per-Arne Andersson profil_2000

Per-Arne Andersson – Förbundsordförande

Ylva Skoogberg profil_2000

Ylva Skoogberg – Kommunikatör /Presskontakt

ylva.skoogberg@friskola.se

+4687627812

Aaron Israelsson_2000

Aaron Israelson – Ansvarig strategisk kommunikation

aaron.israelson@friskola.se

+46722095780

Annika Renestam profil_2000

Annika Renestam – Kommunikationskonsult

annika.renestam@friskola.se

+460733650012

Christoffer Hökmark profil_2000

Christoffer Hökmark – Näringspolitiskt ansvarig

christoffer.hokmark@friskola.se

+460721468080