Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Jag har svårt att se hur något kan vara viktigare än att se till att skolorna i de 104 kommunerna faktiskt presterar bättre – men ministern väljer att rikta sina retoriska utspel mot friskolor som ser till att en stor andel av eleverna lämnar grundskolan med behörighet till gymnasiet.

Utbildningsminister Anna Ekström förfasar sig över att AcadeMedia och Internationella Engelska Skolan går med överskott och ger utdelning. Dessa skolor har betalat statlig skatt under många år – till skillnad från kommunala skolor. De bidrar också till att avlasta kommunerna investeringskostnader. IES hade tex lå 2013/14 23 skolor och lå 2018/19 var det 36 och fler är på gång. Det är inte gratis att starta nya skolor, däremot avlastar det kommunerna investeringskostnader.

Jag har två funderingar med anledning av detta:

  1. Varför är ministern inte lika upprörd över det faktum att var femte elev som lämnade den kommunala grundskolan i 104 av landets kommuner gjorde det utan behörighet till gymnasiet?
  2. Borde man inte fundera på hur pengarna används i de kommunala skolorna i stället för att rasa över det faktum att friskolor visar på att de, trots lägre skolpeng, klarar ekonomin?

Jag har svårt att se hur något kan vara viktigare än att se till att skolorna i de 104 kommunerna faktiskt presterar bättre – men ministern väljer att rikta sina retoriska utspel mot friskolor som ser till att en stor andel av eleverna lämnar grundskolan med behörighet till gymnasiet.

Men uppenbarligen prioriterar utbildningsministern ideologi framför resultat. Det är bara att beklaga.

Sätter kommunala grundskolor glädjebetyg?

30 november 2023

Att friskolor sätter glädjebetyg är en återkommande anklagelse i skoldebatten. Skälet är, enligt kritikerna, att friskolor vill locka till sig

Utomordentligt allvarliga anklagelser mot Cordoba International School

29 november 2023

Skolinspektionen meddelar att myndigheten drar in tillståndet för Cordoba International School i Stockholm, med ägaren ALM Education, efter att SÄPO

Lärare i friskolor trivs bättre – år efter år

24 november 2023

I veckan släppte fackförbundet Sveriges Lärare sin, som det nu verkar, årliga rapport inför höstterminens slut. Nu med titeln Den

Om bussning, Sandviken och vad forskningen säger

14 november 2023

Det är en intressant diskussion som nu pågår om skolorna i Sandviken. Politikerna i Sandviken vill att klass 4 och