Har vi en ideologiskt blind utbildningsminister?

Jag har svårt att se hur något kan vara viktigare än att se till att skolorna i de 104 kommunerna faktiskt presterar bättre – men ministern väljer att rikta sina retoriska utspel mot friskolor som ser till att en stor andel av eleverna lämnar grundskolan med behörighet till gymnasiet.

Utbildningsminister Anna Ekström förfasar sig över att AcadeMedia och Internationella Engelska Skolan går med överskott och ger utdelning. Dessa skolor har betalat statlig skatt under många år – till skillnad från kommunala skolor. De bidrar också till att avlasta kommunerna investeringskostnader. IES hade tex lå 2013/14 23 skolor och lå 2018/19 var det 36 och fler är på gång. Det är inte gratis att starta nya skolor, däremot avlastar det kommunerna investeringskostnader.

Jag har två funderingar med anledning av detta:

  1. Varför är ministern inte lika upprörd över det faktum att var femte elev som lämnade den kommunala grundskolan i 104 av landets kommuner gjorde det utan behörighet till gymnasiet?
  2. Borde man inte fundera på hur pengarna används i de kommunala skolorna i stället för att rasa över det faktum att friskolor visar på att de, trots lägre skolpeng, klarar ekonomin?

Jag har svårt att se hur något kan vara viktigare än att se till att skolorna i de 104 kommunerna faktiskt presterar bättre – men ministern väljer att rikta sina retoriska utspel mot friskolor som ser till att en stor andel av eleverna lämnar grundskolan med behörighet till gymnasiet.

Men uppenbarligen prioriterar utbildningsministern ideologi framför resultat. Det är bara att beklaga.

Författare

Prenumerera på bloggen