Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Den pedagogiska mångfalden och arbetssätten har aldrig varit större än nu och antalet elever som går i, och väntar på att få en plats i, en friskola är rekordstort.

Altinget är det organ som riksdagen nu har för information och debatt. De har initierat en debatt om den sk Reepaluutredningen. Jag skriver där idag om hur märkligt det är att den svenska skoldebatten är så fixerad vid bolagsformer när vi har en situation med fallande resultat i skolan. En utveckling som alla borde kraftsamla kring för att vända.

I stället tillsätter regeringen en utredning, under Reepalus ledning,  vars syfte är att begränsa antalet aktörer på bl a skolområdet. I vilket annat land driver regeringen en politik som innebär att välfärdsområdet ska rustas ner? För det blir ju effekten om skolhuvudmän, som är beredda att investera i skolverksamheter, inte skulle få det pga att de är AB och går med vinst. Finns det någon som tror att skattebetalarna ensamma kan finansiera investeringar som beror på ökade barnkullar, en åldrande befolkning, eftersatt underhåll på skolfastigheter, eftersatt bostadsbyggande? Lägg till detta det som händer nu med alla nyanlända. Nej bort med de ideologiska skygglapparna, fokusera på kvalitet och resultat. Det är ett måste för att utvecklingen ska vända och för att den svenska skolan ska bli konkurrenskraftig och kunna säkerställa kompetensförsörjningen i en allt tuffare internationell konkurrens.

Läs min artikel här.

SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

19 september 2023

På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

11 september 2023

Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan

Håller skoldebatten på att bli allt mer relevant?

07 september 2023

Den senaste veckan har det förekommit ett antal intressanta artiklar i media som berör skolan, styrdokumenten, kunskapsresultaten och vad som

Varför är No Excuses inte ett självklart förhållningssätt i skolan?

31 augusti 2023

Näringslivets Skolforum arrangerade i veckan ett mycket intressant seminarium under rubriken ”Går det att lyfta kunskapsresultaten i utanförskapsskolorna?” Det var