17 augusti 2022

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

För 30 år sedan beslutade riksdagen om en friskolereform som skapade möjlighet för rik som fattig att välja skola, skolpengen följer eleven. Idag är det över 400.000 elever som går i fristående förskolor, grund- och gymnasieskolor runt om i landet. Varje år är det allt fler som väljer att gå i en friskola.

 

Den ökade efterfrågan på friskoleplatser kan tillgodoses om friskolor får växa. För det krävs det tillstånd av Skolinspektionen och naturligtvis kapital för att kunna göra dessa nyinvesteringar. Internationella Engelska Skolan växer genom att återinvestera det överskott som de får, i nya skolor.

 

En av de populäraste friskolorna, med över 220.000 registrerade i sin kö, är Internationella Engelska Skolan. Nu till höstterminen öppnar de tre nya skolor, i Växjö, Trelleborg och Staffanstorp.

”Vi vill bereda plats till så många som möjligt – det är därför vi öppnar nya skolor.” Det säger Internationella Engelska skolans vd Anna Sörelius Nordenborg som kommentar till frågan varför de öppnar nya skolor. Läs hela intervjun.

Du kan också se en intervju med Anna Sörelius Nordenborg från 2020 om skolvalet.

 

 

Ska vi ha lottning till alla skolor?

28 september 2023

På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,

Krävs det kadaverdiciplin för att få ordning på en skola?

26 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? Det handlade vårt frukostseminarium

SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

19 september 2023

På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

11 september 2023

Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan