​Sofia Larsen föreslås till ny ordförande för Friskolornas riks­förbund

Tisdagen den 27 april har Friskolornas riksförbund årsmöte. Då Lars Leijonborg avböjt omval till ordförande och styrelse föreslår valberedningen att Sofia Larsen väljs till ny ordförande för Friskolornas riksförbund.

Sofia Larsen var 1998-2010 riksdagsledamot för Centerpartiet samt 2006-2010 ordförande i riksdagens utbildningsutskott. Hon har också varit segmentschef på AcadeMedia, tidigare ordförande för Jusek och är idag chef för avdelningen för kommunikation och samverkan med ansvar för universitetets sk tredje uppgift vid Örebro universitet.

Valberedningens förslag i övrigt:
Omval
Vice ordförande Marie Pilfalk
Tomas Harrysson
Fredrik Lindgren
Bo Nyberg
Lisa Oldmark
Malin Stjernman
Anna Sörelius Nordenborg
Anita Westerberg

Nyval
Stefan Koskinen
Joakim Ollén
Patrik Åkesson