Lars Leijonborg vald till ny ordförande för Friskolornas riks­förbund

Idag valde Friskolornas riksförbunds årsmöte Lars Leijonborg till ny ordförande för förbundet. – Jag ser fram emot att samarbeta med många engagerade och målmedvetna människor. De kommande åren blir spännande, regeringen har ju inte varit särskilt tydlig om vilka förutsättningar som ska gälla för friskolorna. Interaktionen mot politiken kommer bli intensiv framöver, säger Lars Leijonborg.

Idag valde Friskolornas riksförbunds årsmöte Lars Leijonborg till ny ordförande för förbundet.

– Jag ser fram emot att samarbeta med många engagerade och målmedvetna människor. De kommande åren blir spännande, regeringen har ju inte varit särskilt tydlig om vilka förutsättningar som ska gälla för friskolorna. Interaktionen mot politiken kommer bli intensiv framöver, säger Lars Leijonborg.

Lars Leijonborg är bl a tidigare statsråd och chef för Utbildningsdepartementet (utbildningsminister) 2006–2007, högskole- och forskningsminister 2007-2009 och partiledare för Folkpartiet liberalerna 1997–2007.

Det här är hela styrelsen för Friskolornas riksförbund vald av årsmötet den 14 april 2016.

Ordförande

Lars Leijonborg

Vice ordförande

Ulrica Bennesved, Älghults friskola

Övriga ledamöter

Marita Andersson, Inspira

Åsa Enström, Solhagagruppen

Mattias Hallberg, studerande

Sara Karlin, Atvexa

Sofia Larsen, AcadeMedia

Fredrik Lindgren, Kunskapsskolan

Bo Nyberg, Källskolan

Marie Pilfalk, Broholmsskolan

Ralph Riber, Int. Engelska Skolan

Magnus Selberg, Nya Läroverket

Lämnade styrelsen gjorde Mikaela Valtersson och Marcus Strömberg.


Läs en intervju med Lars Leijonborg här


Kontakt

Magnus Johansson, presskontakt

08-762 78 04, magnus.johansson@friskola.se