19 augusti 2015

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Lustigt att inte IFAU eller OECD har hittat detta samband trots att de försökt.

Läser i dagens SvD debattartikel från Suhonen mfl om att det är skolbolagens fel allting. Fallande skolresultat, segregation mm. Lustigt att inte IFAU eller OECD har hittat detta samband trots att de försökt. Ibland skulle det vara välkommet att SvD gör faktagranskning även på debattartikel. Denna skulle då bli mycket röd – men det är den ju redan innan, ideologiskt sett. Undras hur representativ Suhonens uppfattning är inom socialdemokratin, och vad tycker statsministern?

När det gäller faktadelen återkommer jag – förhoppningsvis om SvD tar den – i en replik. Vill passa på att ge spridning av en annan replik, skriven av Fredrik Johansson. Hans inlägg är verkligen mitt i prick!

Varför måste skolor stängas?

11 juni 2024

Den rubricerade frågan är mycket relevant. Därför finns det skäl att ta reda på dess svar. I skoldebatten framförs det

Skolinspektionens skolenkät tydlig – lärare i friskolor trivs bättre

10 juni 2024

Skriver i dag på Expressen DEBATT. För fackförbundet Sveriges lärare är den så kallade marknadsskolan ett rött skynke. Många lärarstudenter

Insyn eller inte insyn – det är frågan

31 maj 2024

För över en månad sedan överlämnade den så kallade Skolinformationsutredningen sitt förslag till skolministern. Denna för friskolorna så viktiga utredning,

Friskolors gymnasieelever mest nöjda

28 maj 2024

Tidningen Frykdalsbygden uppmärksammar att naturbruksgymnasiet SG Södra Viken ligger på en hedersam fjärdeplats när den utmärkta gymnasievaltjänsten Ednia.se rankat de