Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Bollnäs kommuns ”julklapp” till eleverna och skolan innebar att Friskolan Lust & Lära förlorade 1,8 miljoner.

Det hävdas ofta att det är viktigt att friskolor har en långsiktigt hållbar ekonomi. Jag är den förste att instämma i detta. Samtidigt är regelverket utformat så att friskolorna är helt i händerna på kommunerna och hur de beslutar om skolpengen. Jag har skrivit om detta förut, men det tål att upprepas igen.

Hur ska en skola som Friskolan Lust & Lära kunna ha en långsiktighet i sin ekonomi när Bollnäs kommun kan ändra sin modell för beräkning av skolpeng praktiskt taget över en natt? Ändringen började gälla vid årsskiftet, beskedet kom två dagar före jul. Bollnäs kommuns ”julklapp” till eleverna och skolan innebar att Friskolan Lust & Lära förlorade 1,8 miljoner. Skolan är populär. Nästan alla elever i Bollnäs vill gå där men skolan har bara plats för hälften av eleverna. Och vem vågar utvidga i rådande läge med osäkerhet på snart sagt alla fronter för landets friskolor? Du kan läsa hela intervjun med Lust & Läras ordförande här.

 

Varför måste skolor stängas?

11 juni 2024

Den rubricerade frågan är mycket relevant. Därför finns det skäl att ta reda på dess svar. I skoldebatten framförs det

Skolinspektionens skolenkät tydlig – lärare i friskolor trivs bättre

10 juni 2024

Skriver i dag på Expressen DEBATT. För fackförbundet Sveriges lärare är den så kallade marknadsskolan ett rött skynke. Många lärarstudenter

Insyn eller inte insyn – det är frågan

31 maj 2024

För över en månad sedan överlämnade den så kallade Skolinformationsutredningen sitt förslag till skolministern. Denna för friskolorna så viktiga utredning,

Friskolors gymnasieelever mest nöjda

28 maj 2024

Tidningen Frykdalsbygden uppmärksammar att naturbruksgymnasiet SG Södra Viken ligger på en hedersam fjärdeplats när den utmärkta gymnasievaltjänsten Ednia.se rankat de