28 juni 2018

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Jag har ”roat” mig med att titta på Skolinspektionens statistik över vitesförelägganden till kommuner. Den tidsperiod som det handlar om är 2011-2017 och det är intressant resultat.

Jag har tidigare  skrivit om Skolinspektionens granskning och att de granskar friskolor mer frekvent än kommunala skolor. Det är sällan som detta uppmärksammas i media. Trots allt är det ju ca 85 procent av alla grundskoleelever och ca 74 procent av alla gymnasieelever som går i kommunala skolor. Mot bakgrund av detta kan man tycka att det enorma fokus som finns i debatten på friskolor är väldigt märklig prioritering. Men det visar ju vilken betydelse det har att det finns konkurrenter till den offentliga verksamheten. Det blir mycket svårare att få en uppfattning om verksamheten om det inte finns något att jämföra med. En situation som jag tror att väldigt många lärare och skolledare kan intyga. De har ju idag helt andra möjligheter att byta arbetsgivare om de inte är nöjda med sin nuvarande. Före friskolereformen såg det helt annorlunda ut. Idag behöver en lärare inte byta yrke för att få en annan arbetsgivare.

Väl fungerande skolor – oavsett huvudman – är det som måste vara i fokus i debatten. Det är vad som händer i skolan och i klassrummet, oavsett vilken huvudman som det handlar om, som avgör om ungdomar ska få en bra grund för framtiden eller ej.

Jag har ”roat” mig med att titta på Skolinspektionens statistik över vitesförelägganden till kommuner. Den tidsperiod som det handlar om är 2011-2017 och det är intressant resultat. Här kommer ”topplistan”. Det finns betydligt fler kommuner på listan men detta är de som har tre eller fler vitesförelägganden från Skolinspektionen. Är det någon som hört en enda minister uttala sig om detta?

Totalt handlar det om ca 147 Mkr.

Kommun Antal viten Styre
Göteborg 29 S+MP+V+FI
Borås 14 S+V+MP
Halmstad 12 M+C+L+MP+KD
Nynäshamn 11 S+L+MP
Botkyrka 7 S+MP+V
Kristianstad 7 S+L+C
Lund 7 S+MP
Södertälje 7 S+MP+V
Heby 6 C+M+L-P+MP+KD+L
Boxholm 5 S
Kil 5 S+C
Stockholm 5 S+MP+V+FI
Borlänge 4 S+V+MP+OFA
Nordanstig 4 S+C+MP
Norrköping 4 S+L+C+KD
Staffanstorp 4 M+L+C+KD
Sölvesborg 4 S+V+MP
Finspång 3 S+V+MP
Järfälla 3 S+MP+C
Malmö 3 S+MP
Robertsfors 3 S
Skinnskatteberg 3 L+C+M
Varberg 3 M+C+MP+L+KD

Borås, Varberg och Norrköping har ett vitesföreläggande som avser förra mandatperioden och Sölvesborg har två.

Ska vi ha lottning till alla skolor?

28 september 2023

På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,

Krävs det kadaverdiciplin för att få ordning på en skola?

26 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? Det handlade vårt frukostseminarium

SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

19 september 2023

På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

11 september 2023

Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan