04 juli 2016

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Det bästa för Sverige måste vara ledstjärnan i regeringens politik. Inte det bästa för (s) maktinnehav.

Har precis varit på ett seminarium som Kairos Future om värderingar i den unga generationen. En viktig sak är äkthet och ärlighet. Det är intressant perspektiv med tanke på Dagens Industris artikel idag om att (s) av taktiska skäl kommer att driva vinstfrågan.

DIs PM Nilsson konstaterar ”Att förbjuda vinst i ett företag är att förbjuda det för alla”. Vi vet att 9 av 10 som har barn upp till sex år anser att det är viktigt att kunna välja skola. Goda förutsättningar för att driva fristående skolor krävs för att denna valfrihet ska kunna förverkligas.

Det är sorgligt att -om DI har rätt- att (s) åter sätter de egna maktsträvandena före en bra kvalitet i vård, skola och omsorg. De vet att det inte är höga vinster i friskolorna, ändå sprider de myter om detta. Det är sorgligt att Sverige har fått sådana regeringsföreträdare.

Sverige behöver ärliga politiker som bjuder in näringsliv mfl goda krafter för att utveckla välfärden och tillväxten i landet. Det gör man inte genom att blåsa till strid mot hela näringslivet. För vilken bransch står näst på tur där vinsterna enligt (s) är för höga?
Det bästa för Sverige måste vara ledstjärnan i regeringens politik. Inte det bästa för (s) maktinnehav.

http://artikel.di.se/artiklar/2016/7/3/ledare-varning-for-vanstern/

 

Ska vi ha lottning till alla skolor?

28 september 2023

På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,

Krävs det kadaverdiciplin för att få ordning på en skola?

26 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? Det handlade vårt frukostseminarium

SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

19 september 2023

På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

11 september 2023

Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan