14 januari 2016

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

Om det i stället hade stått Sture Norlin Språkrör för Miljöpartiet i Västernorrland så kanske det inte hade varit en lika stor nyhet att han stödjer regeringens politik……

Läser i dagens Aftonblad om en besviken fd rektor som tycker att det är trist med friskolor som går med vinst. Jag kan ha respekt för den uppfattningen även om jag inte håller med. Det är säkert också detta som är skälet till att Aftonbladets debattredaktör tar in artikeln. Det är ju mumma att en som varit anställd av en vinstdrivande friskola sedan tar avstånd från sin arbetsgivare.  Han skriver ”Därför ställer jag mig bakom regeringens och V:s överenskommelse om välfärd utan vinstintresse. Artikeln är undertecknad Sture Norlin, SchoolVision International. Om det i stället hade stått Sture Norlin Språkrör för Miljöpartiet i Västernorrland så kanske det inte hade varit en lika stor nyhet att han stödjer regeringens politik….

Varför måste skolor stängas?

11 juni 2024

Den rubricerade frågan är mycket relevant. Därför finns det skäl att ta reda på dess svar. I skoldebatten framförs det

Skolinspektionens skolenkät tydlig – lärare i friskolor trivs bättre

10 juni 2024

Skriver i dag på Expressen DEBATT. För fackförbundet Sveriges lärare är den så kallade marknadsskolan ett rött skynke. Många lärarstudenter

Insyn eller inte insyn – det är frågan

31 maj 2024

För över en månad sedan överlämnade den så kallade Skolinformationsutredningen sitt förslag till skolministern. Denna för friskolorna så viktiga utredning,

Friskolors gymnasieelever mest nöjda

28 maj 2024

Tidningen Frykdalsbygden uppmärksammar att naturbruksgymnasiet SG Södra Viken ligger på en hedersam fjärdeplats när den utmärkta gymnasievaltjänsten Ednia.se rankat de