27 april 2015

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

I en hårdare global konkurrens måste Sveriges kompetensförsörjning nå global spetsnivå – det bör vara en högprioriterad politisk uppgift att snabbt nå dit.

Pontus Braunerhjelm och Johan Eklund, forskningsledare och VD Entreprenörskapsforum, skriver en mycket tänkvärd och viktig debattartikel i SvD om att Sverige tappar i konkurrenskraft. Globaliseringen innebär många stora utmaningar, att ha grund- och gymnasieskolor som en hög kvalitet är kanske än viktigare i vår internationella värld. Där vet vi att det brister i Sverige. Det är i skolan som grunden läggs. Därför borde den svenska skoldebatten och skolpolitiken fokusera till 100% på denna utmaning. Tyvärr är så inte fallet, den ena utredningen efter den andra tillsätts för att stoppa eller försvåra för friskolor. Det är en mycket märklig prioritering att fokusera på huvudman, att jaga friskolor, de skolor som dessutom enligt undersökningar levererar bra kvalitet när det gäller kunskapsnivå. Ett litet land som Sverige har inte råd att ödsla krafter på fel saker. Sluta jaga friskolor, fokusera i stället till 100% på att Alla skolor ska bli bra. 82% av alla elever går i kommunala skolor och det är där som de största problemen finns. /

Ska vi ha lottning till alla skolor?

28 september 2023

På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,

Krävs det kadaverdiciplin för att få ordning på en skola?

26 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? Det handlade vårt frukostseminarium

SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

19 september 2023

På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

11 september 2023

Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan