”En fråga förblir obesvarad när politiker och andra opinionsbildare går till attack mot friskolor. Varför väljer så många friskolor? Sedan friskolereformen 1992 har andelen friskoleelever ökat för varje år. Efterfrågan på alternativ till kommunala skolor är stor. Fler politiker borde fundera över vad den utvecklingen beror på i stället för att sätta käppar i hjulen för valfrihet.

Ayla Eftekhari uppmärksammar även att friskolor kan få skolpeng av kommuner i efterhand. Det är en konsekvens av att kommunerna brutit mot lagen. Den säger att elever i kommunala och fristående skolor ska få samma ersättning för sin utbildning. Sundbyberg är en av de kommuner som under flera år undanhållit pengar från friskoleelever.” skriver Per-Arne Andersson, ordförande i Friskolornas riksförbund, och Ulla Hamilton, vd i Friskolornas riksförbund i Dagens Samhälle. Läs hela debattartikeln.

Debatt: Ge hemmasittare bättre chans att hänga med

06 juli 2023

Allt fler elever stannar hemma från skolan. De så kallade hemmasittarna är ett växande problem, som det pratas för lite

Debatt: Blandade skolor ger fler brott

29 juni 2023

Elever i skolor i socioekonomiskt blandade områden är mer utsatta för brott. Skolan i allmänhet är den vanligaste brottsplatsen för

Debatt: Vi behöver mäta kvalitet i skolan

15 juni 2023

Hur ska man kunna välja rätt skola om man inte vet hur bra de olika alternativen är? I Sverige mäter

Debatt: Kommunpolitiker är också skolhuvudmän

09 juni 2023

När vi gjorde en sammanställning av Skolinspektionens kvalitetsgranskningar visade det sig att det finns 113 kommunala grundskolor där över 30