19 maj 2023

Ett system som lämnar allt för stort tolkningsutrymme gör det svårt att sätta rätt betyg. Det betyder inte att läraren saknar kompetens, bara att systemet gör deras yrkesutövning svår – hart när omöjlig.

Lärare har kompetens att sätta rätt betyg men måste få stöd av en tydlig läroplan och ett betygssystem de kan luta sig mot. Jag är glad att en utredning nu är på gång så att vi äntligen kan ge lärarna, eleverna och skolan det de behöver – ett kvalitetssäkrat och tydligt betygssystem, skriver Ulla Hamilton i Göteborgs Posten. Läs hela debattartikeln

 

 

Debatt: Sundbyberg har undanhållit pengar från friskoleelever

20 november 2023

”En fråga förblir obesvarad när politiker och andra opinionsbildare går till attack mot friskolor. Varför väljer så många friskolor? Sedan

Debatt: Ge hemmasittare bättre chans att hänga med

06 juli 2023

Allt fler elever stannar hemma från skolan. De så kallade hemmasittarna är ett växande problem, som det pratas för lite

Debatt: Blandade skolor ger fler brott

29 juni 2023

Elever i skolor i socioekonomiskt blandade områden är mer utsatta för brott. Skolan i allmänhet är den vanligaste brottsplatsen för

Debatt: Vi behöver mäta kvalitet i skolan

15 juni 2023

Hur ska man kunna välja rätt skola om man inte vet hur bra de olika alternativen är? I Sverige mäter