21 april 2023

Lotta Edholms utspel är ett osedvanligt nonchalant sätt att berätta för 430 000 friskoleelever att de är mindre värda. Vart har individperspektivet tagit vägen hos skolministern och hennes kollegor i regeringen?

Varför ska de elever som väljer en friskola stå tillbaka? Varför är deras utbildning mindre värd än de kommunala elevernas? Varför ska de behöva riskera att deras skola läggs ned för att politiken drar undan mattan genom att sänka friskoleelevernas skolpeng?  skriver Ulla Hamilton, vd för Friskolornas riksförbund i Altinget.

 

Debatt: Sundbyberg har undanhållit pengar från friskoleelever

20 november 2023

”En fråga förblir obesvarad när politiker och andra opinionsbildare går till attack mot friskolor. Varför väljer så många friskolor? Sedan

Debatt: Ge hemmasittare bättre chans att hänga med

06 juli 2023

Allt fler elever stannar hemma från skolan. De så kallade hemmasittarna är ett växande problem, som det pratas för lite

Debatt: Blandade skolor ger fler brott

29 juni 2023

Elever i skolor i socioekonomiskt blandade områden är mer utsatta för brott. Skolan i allmänhet är den vanligaste brottsplatsen för

Debatt: Vi behöver mäta kvalitet i skolan

15 juni 2023

Hur ska man kunna välja rätt skola om man inte vet hur bra de olika alternativen är? I Sverige mäter