Det handlar inte om ”vinstjakt” utan om ren överlevnad

– Det genomsnittliga överskottet för en friskola ligger på cirka 3,5 procent – självklart skulle inte minst mindre friskolor drabbas hårt om de plötsligt skulle få betydligt mindre pengar för sina elever än kommunala skolor. Det handlar inte om ”vinstjakt” utan om ren överlevnad, och att kunna leva upp till det krav som Skolinspektionen ställer om att friskolor ska ha en långsiktigt hållbar ekonomi.

 

– Ett vinstförbud inte är lösningen på något problem. Bättre vore att titta närmare på vad det är som gör att lärare i friskolor trivs så mycket bättre på jobbet. Den akuta lärarbristen är bara ett av många problem i svensk skola som knappt ges utrymme när regeringen sätter tonen i debatten, skriver Ulla Hamilton i en replik i Gefle Dagblad.