30 juni 2022

– Det genomsnittliga överskottet för en friskola ligger på cirka 3,5 procent – självklart skulle inte minst mindre friskolor drabbas hårt om de plötsligt skulle få betydligt mindre pengar för sina elever än kommunala skolor. Det handlar inte om ”vinstjakt” utan om ren överlevnad, och att kunna leva upp till det krav som Skolinspektionen ställer om att friskolor ska ha en långsiktigt hållbar ekonomi.

 

– Ett vinstförbud inte är lösningen på något problem. Bättre vore att titta närmare på vad det är som gör att lärare i friskolor trivs så mycket bättre på jobbet. Den akuta lärarbristen är bara ett av många problem i svensk skola som knappt ges utrymme när regeringen sätter tonen i debatten, skriver Ulla Hamilton i en replik i Gefle Dagblad.

Debatt: Sundbyberg har undanhållit pengar från friskoleelever

20 november 2023

”En fråga förblir obesvarad när politiker och andra opinionsbildare går till attack mot friskolor. Varför väljer så många friskolor? Sedan

Debatt: Ge hemmasittare bättre chans att hänga med

06 juli 2023

Allt fler elever stannar hemma från skolan. De så kallade hemmasittarna är ett växande problem, som det pratas för lite

Debatt: Blandade skolor ger fler brott

29 juni 2023

Elever i skolor i socioekonomiskt blandade områden är mer utsatta för brott. Skolan i allmänhet är den vanligaste brottsplatsen för

Debatt: Vi behöver mäta kvalitet i skolan

15 juni 2023

Hur ska man kunna välja rätt skola om man inte vet hur bra de olika alternativen är? I Sverige mäter