Hallå där Christoffer Hökmark!

Christoffer Hökmark börjar som Näringspolitiskt ansvarig på Friskolornas riksförbund den 10 januari. Christoffer har bland annat arbetat för Vårdföretagarna före och under den period då Reepaluutredningen presenterades, varit stabssamordnare till Almegas dåvarande VD Anna Karin Hatt och press- och informationschef för den svenska FN-insatsen i Mali. Läs en intervjun med Christoffer.

Vem är du?
– Jag är 36 år, kommer från Lund och har nyligen blivit förälder till vår dotter Elise.

Berätta något oväntat om dig själv?
– Jag köpte en uppblåsbar kajak för att kunna pendla vattenvägen från Stora Essingen till Almega-kontoret på Sturegatan. Dessvärre blev det aldrig någon etablerad vana utan något jag bara gjorde en gång – sista dagen jag arbetade på kontoret.

Hur känns det inför ditt nya jobb?
– Det känns självklart mycket bra! Vårt uppdrag på Friskolornas riksförbund är viktigt och jag känner stor ödmjukhet inför uppgiften.

Vad ser du mest fram emot?
– Att bidra till att branschen ska betraktas som den samhällsviktiga bransch den är och visa på effekterna av fristående aktörer i Sverige.

Har du någon särskild egenskap som du tror du får användning av i ditt jobb?
– Jag är trevlig och tycker det är viktigt att bemöta alla på ett schysst sätt.

Christoffer ersätter Andreas Arvidsson som slutar 15 januari.