18 augusti 2021

Det unika med den svenska skolpengen är att det ger människor alternativ och att alla kan välja skola oavsett plånbok. Det stämmer inte att friskolor skulle få lika mycket betalt som kommunala skolor men ha ett enklare uppdrag, vilket hävdas. Skolverkets statistik visar att skolpengen till friskolor är cirka elva procent lägre. Sanningen är att vi faktiskt inte vet på vilka grunder skolpengen idag beräknas av kommunerna, skriver Ulla Hamilton i en replik i Skaraborgs Allehanda idag. Läs hela repliken här.

Debatt: Ge hemmasittare bättre chans att hänga med

06 juli 2023

Allt fler elever stannar hemma från skolan. De så kallade hemmasittarna är ett växande problem, som det pratas för lite

Debatt: Blandade skolor ger fler brott

29 juni 2023

Elever i skolor i socioekonomiskt blandade områden är mer utsatta för brott. Skolan i allmänhet är den vanligaste brottsplatsen för

Debatt: Vi behöver mäta kvalitet i skolan

15 juni 2023

Hur ska man kunna välja rätt skola om man inte vet hur bra de olika alternativen är? I Sverige mäter

Debatt: Kommunpolitiker är också skolhuvudmän

09 juni 2023

När vi gjorde en sammanställning av Skolinspektionens kvalitetsgranskningar visade det sig att det finns 113 kommunala grundskolor där över 30