”Svensk skola i en ny tid” – tack till alla deltagare!
”Välkomna frågor och helt rätt fokus!”
Tack för all respons på torsdagens årsmöteskonferens – Svensk skola i en ny tid – och tack för att ni deltog! Ni var många som berättade att det är precis de här frågorna vi behöver diskutera. Och vi kan bara hålla med.
Under dagen pratade vi om huruvida skolan har rätt förutsättningar för att lösa sitt kompensatoriska uppdrag, hur kunskapsorienterad svensk skola verkligen är och behovet av rätt ledarskap – bland många andra frågor! Men det var våra talare som gjorde ämnena intressanta; forskare, skolledare, huvudmän och företagare – ett stort tack till er alla!
Tack också till våra utställare under dagen. Era samtal bidrog till allt det kunskapsutbyte som ägde rum i torsdags. Och ett stort tack till alla er som deltog under dagen och alla ni som lyssnade digitalt – tack!