Jubileumsboken ”Ett fönster öppnades …” handlar om friskolornas långa historia. För i år är det just friskolereformen som fyller 30 år. Den första friskolan öppnade redan 1786 i Göteborg – Societetsskolan hette den. Vd intervjuar en av författarna – näringslivshistorikern Anders Johnson.

 

Anders Johnson, som tillsammans med Nils Johan Tjärnlund skrivit boken, påpekar att det offentliga skolmonopolet i Sverige är en 25-årig parentes i skol-Sveriges historia. Fram till början av 1960-talet fanns de privata flick- och samskolorna kvar innan de försvann eller övergick i statlig drift. Då hade de i ungefär 150 år varit ledande pionjärer inom utbildningsområdet. Det var de privata flickskolorna som först släppte in tjejer i klassrummen och gav dem en fullvärdig utbildning och hundra år innan de offentliga skolorna avskaffade könsseparatismen gjorde de privata samskolorna det.

De historiska friskolorna drevs ofta av kvinnliga eldsjälar och aktivister som även spelade en stor roll för rösträttsrörelsen och demokratiseringen av Sverige. En av dem – som Anders Johnson särskilt lyfter fram – är Anna Whitlock, för en yngre publik mer känd som Dagmar Friman i teveserien ”Fröken Frimans krig”, en rollfigur som bygger på friskolepionjären och den liberala rösträttskämpen Anna Whitlock.

Passa på och beställ den fantastiskt läsvärda boken ”Ett fönster öppnades …” som påminner om hur kampen för en god utbildning, demokrati och valfrihet går hand i hand. Årets julklapp!

Se intervjun för att lära dig mer om inte bara friskolornas historia och kanske också något om deras framtid …Vill du lyssna till intervjun som en podd kan du göra det i Friskolepodden.

 

 

Mikaela Valtersson: Så mycket mindre får friskolornas elever

18 oktober 2023

I en färsk rapport från Friskolornas riksförbund – Är friskolorna överkompenserade? – visar Mikaela Valtersson att 30 av 32 undersökta

Vd intervjuar: Johan Norberg om skolföretagande

04 oktober 2023

Många kritiserar den så kallade välfärdskapitalismen inom skolans värld. Och vem är bättre skickad att svara på om friskolesektorn är

Vd intervjuar Sofia Norén på LegiLexi

16 juni 2023

Varför blir svenska elever allt sämre på att läsa? Sofia Norén, från stiftelsen LegiLexi, hjälper skolor som vill stärka läsutvecklingen

VD intervjuar Internationella Engelska Skolan

06 maj 2023

Internationella Engelska Skolan (IES) jobbar systematiskt med sitt kvalitetsarbete. I en intervju med Ulla Hamilton, vd på Friskolornas riksförbund, berättar