Se ”Afternoon tea med samtal om skolan” från Almedalen

Det brittiska och det svenska skolsystemet har en hel del gemensamt, men är också olika på flera sätt. Till Almedalen i år bjöd vi in till ett samtal om vad vi kan lära av varandra.

Under Almedalsveckan i år bjöd Friskolornas riksförbund in Toby Young, författare och journalist, samt grundare av en av de första brittiska friskolorna: West London Free School, Gabriel H. Sahlgren, forskningschef, Centre for Market Reform of Education vid Institute of Economic Affairs i London och affilierad forskare vid Institutet för Näringslivsforskning och Åsa Melander, skolplaneringschef i Hackney till ett samtal om den svenska och den brittiska skolan och vad vi kan lära av varandra. Samtalet leddes av Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund.

asa

gabriel

toby