17 december 2015

Sedan Sverigedemokraterna sagt att de inte stöder förslaget om ett kommunalt veto mot nya friskolor finns det inte majoritet i riksdagen för ett veto. När det gäller förslaget om en offentlighetsprincip i friskolor pågår ett intensivt påverkansarbete.

Att införa offentlighetsprincipen i fristående förskolor och skolor skulle hota deras existens i allra högsta grad, inte minst små verksamheter där administrationen då innebär ett hårt slag mot ekonomin.

Också förslaget om ett kommunalt veto mot nya friskolor som drivs med vinstsyfte, som nu utreds av regeringen, skulle hota tillgången till alternativ till kommunala skolor. Framför allt skulle det bli mycket svårt att etablera friskolor i kommuner som styrs av Socialdemokraterna, visar en rapport som Friskolornas riksförbund nyligen publicerade.

Allvaret i dessa hot har nu minskat. Friskolornas riksförbund har bedrivit ett intensivt påverkansarbete för att visa riksdagspartierna vad en offentlighetsprincip i friskolor skulle innebära. Bland allianspartierna, där det tidigare funnits visst stöd för att införa offentlighetsprincipen i friskolor, tyder allt på att stödet för ett sådant förslag numera är svagt. Ett kommunalt veto mot friskolor har aldrig haft stöd hos något alliansparti.

Och sedan Sverigedemokraterna nyligen gjort klart att de varken stöder införandet av offentlighetsprincip i friskolor eller ett kommunalt veto finns det sannolikt inte majoritet i riksdagen för något av förslagen.

Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

20 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

Så många svenskar vill behålla skolvalet

11 september 2023

Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

Frukostseminarium – ”Skolan som brottsplats” 20 september

07 september 2023

Nära hälften av eleverna har utsatts för brott. Skolan är den vanligaste brottsplatsen för misshandel och sexuella kränkningar, den näst

Folkhälsomyndigheten: Så mår Sveriges unga

23 augusti 2023

Hur mår eleverna? Det var temat för ett frukostseminarium hos Friskolornas riksförbund onsdagen den 23 augusti 2023. Medverkade gjorde bland