Under Almedalen presenterade Kairos Future en ny opinionsmätning om hur föräldrar och elever väljer förskola och skola. Därefter diskuterade en panel, under ledning av Maria Wetterstrand, hur vi ser på att göra val och varför vi väljer som vi gör.

 

Medverkade på vårt seminarium gjorde Mats Lindgren, grundare och vd Kairos Future, Mikaela Valtersson, ordförande Friskolornas riksförbund och vice vd på Kunskapsskolan, Ebba Östlin, (S) ordförande i Utbildningsnämnden Botkyrka kommun och Adam Cwejman, projektledare på Timbro och tidigare ordförande för Liberala ungdomsförbundet.  Maria Wetterstrand var moderator.

Här kan du se hela seminariet

Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

20 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

Så många svenskar vill behålla skolvalet

11 september 2023

Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

Se frukostseminariet – ”Skolan som brottsplats” i efterhand

07 september 2023

Nära hälften av eleverna har utsatts för brott. Skolan är den vanligaste brottsplatsen för misshandel och sexuella kränkningar, den näst

Folkhälsomyndigheten: Så mår Sveriges unga

23 augusti 2023

Hur mår eleverna? Det var temat för ett frukostseminarium hos Friskolornas riksförbund onsdagen den 23 augusti 2023. Medverkade gjorde bland