06 oktober 2021

   John Bauer-koncernens konkursbo har på senare tid fått ta del av skolpeng i efterhand då kommuner visat sig ha drivit sina egna skolor med underskott. Men de starka reaktionerna på utbetalningar till en konkursad friskola ifrågasätts av konkursförvaltaren Lars-Henrik Andersson i Vd intervjuar.

    

   John Bauer-koncernens konkurs 2013 är ett återkommande ämne i diskussionen om friskolor. Även om nio av tio elever kom att gå till en annan friskola är det oftast exemplet på hur kommuner måste ta ansvar för friskolors elever efter konkurs.

   När på senare tid konkursboet dessutom krävt och fått betalt för skolpeng i efterhand av kommuner har många reagerat. Konkursförvaltaren Lars-Henrik Andersson håller med om att det kan tyckas märkligt. Men han är lika tydlig med att det är rätt och rimligt att de som har krav på John Bauer ska få sina rättmätiga pengar, även om det är pengar som kommuner är skyldiga efter att ha satt skolpengen för lågt när koncernens skolor fortfarande var i drift.

   – Det är så en liberal demokrati med en rättsstat fungerar. Du måste ha ett regelverk, en infrastruktur. Sen kan det förvisso verka stödande ibland, men alternativet är mycket sämre. Det vill säga att vi skulle ha en ad hoc efter tillfälliga värderingar i ett samhälle just nu.

   VD intervjuar är en intervjuserie skapad av Friskolornas riksförbund där Ulla Hamilton ger fördjupning i aktuella skolfrågor. 

   Ska vi ha lottning till alla skolor?

   28 september 2023

   På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,

   Krävs det kadaverdiciplin för att få ordning på en skola?

   26 september 2023

   Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? Det handlade vårt frukostseminarium

   Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

   20 september 2023

   Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

   SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

   19 september 2023

   På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt