Vill din förskola eller skola vara med under politikerveckan i Almedalen i sommar?

Friskolornas riksförbund kommer att vara på plats i Almedalen i sommar och vi välkomnar engagemang från dig som är medlem. Det är valår och det kommer att vara stort fokus på utbildningsfrågor, förstås även på friskolornas villkor.

Du kan sätta din verksamhet på den politiska kartan genom att t ex vara med i Visby och träffa beslutsfattare och förklara hur politiken påverkar just er, eller skicka med ett bidrag som visas i en utställning på plats.

Friskolornas plats är gymnasieskolan Marina Läroverkets fartyg Älva som kommer att ligga i Visby hamn. Vi kan erbjuda ett begränsat antal sovplatser ombord på fartyget.

Intresserad?

Är du intresserad av att vara med? Skicka din intresseanmälan till magnus.johansson@friskola.se.