11 februari 2016

Andreas Arvidsson började jobba med Public Affairs och kommunikation på Friskolornas riksförbund den 8 februari. Tidigare har han bland annat varit politiskt sakkunnig hos förra utbildningsministern Jan Björklund. Här får du veta mer om Andreas.

Vem är du?

– Jag har läst statsvetenskap och nationalekonomi i Lund. Tidigare har jag arbetat för det som på den tiden hette Folkpartiet. Jag har framförallt sysslat med socialförsäkringar, migration och då förstås utbildningsfrågor. Fram till valet 2014 var jag politiskt sakkunnig, med ansvar för högskola och forskning, åt Jan Björklund. 

Vad är det bästa med att börja jobba på Friskolornas riksförbund?

– Friskolorna befinner sig i ett superintressant politiskt läge med mycket fakta som talar för medlemmarna men med utmaningen att vi ibland möts av en oförtjänt negativ inställning som baseras på myter och förutfattade meningar.  Det är med andra ord ett spännande läge om man ska arbeta med påverkan. Vi har ju det starkaste argumentet– verkligheten talar för vår sak.  

Har du annan erfarenhet som kan komma till nytta?

– Tiden på utbildningsdepartementet är förstås den viktigaste erfarenheten och har gett mig både kunskap och ett stort kontaktnät. 

Andreas tar över efter Carl-Otto Berg som börjar jobba på Almega.

Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

20 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

Så många svenskar vill behålla skolvalet

11 september 2023

Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

Frukostseminarium – ”Skolan som brottsplats” 20 september

07 september 2023

Nära hälften av eleverna har utsatts för brott. Skolan är den vanligaste brottsplatsen för misshandel och sexuella kränkningar, den näst

Folkhälsomyndigheten: Så mår Sveriges unga

23 augusti 2023

Hur mår eleverna? Det var temat för ett frukostseminarium hos Friskolornas riksförbund onsdagen den 23 augusti 2023. Medverkade gjorde bland