Utbildningar inför Digitala Nationella Prov

Teknik

Vi går igenom de tekniska krav och förutsättningar som behövs för att lärare och elever ska kunna logga in i Skolverkets provplattform och genomföra digitala nationella prov. Vi pekar på var stöd och vägledning finns. Med hjälp av några leverantörer visar vi också exempel på konkreta lösningar utifrån olika varianter av it-miljö och vad man ska tänka på.

Ladda ned presentationen DNP Teknik och se utbildningen här.

Organisatoriskt

Vi går igenom de organisatoriska förutsättningarna som behövs för att lärare och elever ska kunna använda Skolverkets provplattform för att genomföra digitala nationella prov. Vi pekar på var stöd och vägledning finns. Med hjälp av några leverantörer ger vi exempel på hur man kan rigga och förbereda sin organisation och diskuterar sådant som är bra att tänka på – tillgänglig support, saker som kan gå fel osv.

Ladda ned presentationen DNP Organisatoriskt och se utbildningen här.