05 mars 2020

Antalet barn och ungdomar växer och skolbristen är redan ett faktum i framförallt landets tillväxtkommuner. Sveriges friskolor vill växa och kan ta mycket av de investeringskostnader som kommuner annars själva måste lösa. Men för att friskolor ska kunna starta eller utökas krävs tillstånd från Skolinspektionen.

Men hur väl stämmer Skolinspektionens tillståndsgivning med kommunernas ökade behov av skolor? Detta diskuterades vid ett seminarium 5 mars då även en granskning av hur Skolinspektionens tillståndsprövningar presenterades. Robin Nilsen jur. stud. har skrivit en rapport om besluten samspelar med det stora behovet av fler skolplatser. Ladda ned och läs hela rapporten  Klarar Sverige skolbristen?

Hör Mats Gerdau, kommunstyrelsens ordförande (M) Nacka kommun, förklara hur viktiga friskolor är för att motverka skolbristen i en tillväxtregion som Stockholm och särskilt för en kommun som Nacka som växer så det knakar.

Carin Clevesjö, chef på enheten för tillståndsprövning hos Skolinspektionen, förklarar hur Skolinspektionen resonerar vid tillståndsprövning och hur framtiden kan se ut.

Hör Fredrik Lindgren berätta hur han som vd för Kunskapsskolan upplever problemen med Skolinspektionens tillståndsprövning.

 

Frukostseminarium 7/12: Så kan skolan bidra till att bekämpa gängen

22 november 2023

Gängbrottsligheten har trängt sig in även i skolans värld. Barn i mellanstadieåldern rekryteras som knarksäljare, kurirer och torpeder. Elever är

Debatt: Sundbyberg har undanhållit pengar från friskoleelever

20 november 2023

”En fråga förblir obesvarad när politiker och andra opinionsbildare går till attack mot friskolor. Varför väljer så många friskolor? Sedan

Friskolornas elever förtjänar rättvisa villkor

03 november 2023

På morgonen, fredagen den 3 november, presenterades regeringens skolpengsutredning. Friskolornas riksförbund välkomnar en ordentlig genomlysning av kommunernas faktiska skolkostnader, men

P4 Gävleborg om skolpengsrapporten

25 oktober 2023

P4 Gävleborg uppmärksammar att Gävle kommun, tillsammans med Helsingborg, faller bäst ut i rapporten ”Är friskolorna överkompenserade?”. Av 32 granskade