Lektionsmaterial om beteenden på nätet

I samband med Safer Internet Day 2017 tog Surfa Lugnt fram ett kostnadsfritt lektionsmaterial om risker, möjligheter och beteenden på nätet. Ladda ner materialet här.

Safer Internet Day instiftades 2004 med syfte att öka kunskapen och informera om barn och ungas närvaro på internet. Tanken är att ägna en del av dagen åt att diskutera och reflektera över beteenden på nätet. Mer än 56 länder och 150 företag är aktiva i kampanjen.

I samband med Safer Internet Day 2017, som i år inföll den 7 februari, tog Surfa Lugnt fram ett kostnadsfritt lektionsmaterial. Materialet är framtaget av experter inom Surfa Lugnt, den primära målgruppen är grundskolor.

Material et består av ett Powerpoint-material med tillhörande talmanus. Det finns en längre och en kortare version.

Ladda ner materialet här:

Powerpoint, lång version (Ppt)

Talmanus, lång version (Doc)

Powerpoint, kort version (Ppt)

Talmanus, kort version (Doc)