02 februari 2021

Några höjdpunkter från höstens intensiva friskoledebatt

Debattartiklar
Under hösten av ett flertal debattartiklar publicerats – exempelvis i Dagens Samhälle – Sluta förfölja friskolor med dåliga politiska förslag, i SvD – Viktigast lyfta skolor i utsatta områden samt i Gefle Dagblad S vill inte prata om sitt skolmisslyckande.

Några av medlemmarna har även skrivit debattartiklar – exempelvis i Aftonbladet Ändrad skolpeng slår hårt mot små friskolor och i Smålandsposten Dra nytta av bra skolor.

Här hittar du alla våra debattartiklar.

Remisser
Under har Friskolornas riksförbund besvarat ett flertal stora remisser  – du hittar alla här.

Flera av medlemmarna besvarade remissen En mer likvärdig skola remissvaren de hittar du här. Du kan även ladda ned vår remissammanställning Remissammanställning – En mer likvärdig skola.

Rapporter

Friskolorna och skolkostnaderna
En stor del av debatten har handlat om skolpengen. Gabriel Heller Sahlgren, forskare IFN, har granskat Åstrandutredningens analyser och förslag i resursfördelningsfrågan. Ladda ned hans forskarrapport Friskolorna och skolkostnaderna

Se skolans verkliga utmaningar – låt alla goda krafter bidra
9 av 10 elever som lämnar grundskolan utan behörighet till gymnasiet kommer från kommunala skolor. Det är den svenska skolans verkliga utmaning. Den svenska debatten är näst intill fixerad vid huvudmannaskapet och skolvalet. Den debatten verkar vara viktigare att hålla liv i för många än att faktiskt diskutera vad de som är framgångsrika gör. Gustav Blix har skrivit rapporten Se skolans verkliga utmaningar – låt alla goda krafter bidra. I rapporten kan du läsa mer om hur kommuner låtit skolorna fallera och vad framgångsrika skolor gör. Ladda ned rapporten och se vd intervjua Gustav Blix här.

Vd intervjuar: Johan Norberg om skolföretagande

04 oktober 2023

Många kritiserar den så kallade välfärdskapitalismen inom skolans värld. Och vem är bättre skickad att svara på om friskolesektorn är

Internationella Engelska skolans vd: Välkommen att besöka våra skolor!

03 oktober 2023

DN har av någon anledning skrivit ett flertal ledare där de valt att kritisera Internationella Engelska Skolan. Med anledning av

Ingrip i tid mot dåliga skolor

02 oktober 2023

Återigen uppmärksammas Thorenkoncernen i Dagens Nyheter: ”Skolkoncern slipper miljonbelopp i vite – trots upprepade brister”. DN har gått igenom Skolinspektionens

Ska vi ha lottning till alla skolor?

28 september 2023

På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,