Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

DN har av någon anledning skrivit ett flertal ledare där de valt att kritisera Internationella Engelska Skolan. Med anledning av detta vill jag upplåta denna plats för ett återge skolans vd Anna Sörelius Nordenborgs kommentar på Linkedin till DN:s ledarsidas påståenden om skolan. Läs nedan. Besök deras hemsida – ta en digital rundtur som en förberedelse för ett fysiskt besök på en av deras 46 skolor runt om i landet. Nu ger jag ordet till Anna/

 

Välkommen att besöka våra skolor!

Med anledning av DN:s ledare så vill jag tydliggöra följande:

* Våra elever presterar år efter år mycket bättre än snittet för riket på de nationella proven – detta gäller i såväl matematik, engelska, svenska och svenska som andraspråk. Förädlingsvärdet som mäter skolans bidrag till elevernas kunskapsutveckling är också högre än snittet för riket – och skillnaden är störst för elever från socioekonomiskt svagare hem.

* Vi har de senaste åren haft betydligt bättre överensstämmelse mellan resultat på nationella proven och slutbetyg än resten av Sverige. Det här är resultatet av ett envist arbete där direktiven är glasklara: betygen ska spegla elevernas prestationer och ingenting annat.

* Våra skolor är en smältdegel i ordets rätta bemärkelse. Vi har elever från 184 kommuner i våra 46 skolor. 46% av våra elever har utländsk bakgrund och det är inte ovanligt med modersmålsundervisning på fler än 30 olika språk. Även lärarna bidrar till den internationella atmosfären då ca hälften är svenska och hälften är internationella – USA, Kanada, England, Irland och Sydafrika är våra största rekryteringsländer.

*Tack vare den skarpa mediala belysningen har vi fått hjälp att identifiera ett par språkliga missar. Det är givetvis inte bra med språkgrodor! Vi ser nu över våra rutiner för detta. MEN, jag spenderade ett par timmar med att scrolla igenom våra skolors flöden i helgen och jag hittade ett par slarvfel. Det jag framför allt hittade var en massa spännande rapporter från vad som händer i vardagen på våra skolor!

Vill du se hur det går till i praktiken?
Hör av dig till mig så ordnar jag ett besök på vilken som helst av våra 46 skolor. Passa på att prata med våra elever – på svenska eller engelska- och fråga varför de valt IES och vad deras upplevelse är.
Det borde DN:s ledarredaktion också göra.

/

 

 

Sätter kommunala grundskolor glädjebetyg?

30 november 2023

Att friskolor sätter glädjebetyg är en återkommande anklagelse i skoldebatten. Skälet är, enligt kritikerna, att friskolor vill locka till sig

Utomordentligt allvarliga anklagelser mot Cordoba International School

29 november 2023

Skolinspektionen meddelar att myndigheten drar in tillståndet för Cordoba International School i Stockholm, med ägaren ALM Education, efter att SÄPO

Lärare i friskolor trivs bättre – år efter år

24 november 2023

I veckan släppte fackförbundet Sveriges Lärare sin, som det nu verkar, årliga rapport inför höstterminens slut. Nu med titeln Den

Om bussning, Sandviken och vad forskningen säger

14 november 2023

Det är en intressant diskussion som nu pågår om skolorna i Sandviken. Politikerna i Sandviken vill att klass 4 och