12 september 2020

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

För några veckor sedan fick utbildningsminister Anna Ekström ta emot ett förslag som innebär ökade möjligheter för Skolinspektionen att stänga skolor. På fredagen presenterade hon detta förslag. Ursprunget är en av punkterna i januariöverenskommelse, pådrivet av c och l. Hittills har det inte funnits någon möjlighet för Skolinspektionen att stänga kommunala skolor. En brist eftersom 85 procent av alla grundskoleelever går i kommunala skolor och vi vet att 9 av 10 som lämnar grundskolan utan behörighet till gymnasiet kommer från just kommunala skolor.

Trist är dock att notera att ministern, om man får tro Dagens Nyheter, verkar ha framställt förslaget som att det riktas mot friskolor. DN skriver: ”Utbildningsminister Anna Ekström (S) föreslår att Skolinspektionen ska få större möjligheter att stänga skolor med ”stora och återkommande brister”. Oseriösa aktörer ska inte få driva skolverksamhet, säger statsrådet.” Eller är det så att hon kanske menar att även kommuner kan vara oseriösa?

Nu ska förslaget på remiss och vi ser fram emot en tuffare granskning av även kommunala skolor. Skolinspektionen om någon vet att det finns en hel del brister hos många kommunala huvudmän. Som sagt 9 av 10 som lämnar grundskolan utan gymnasiebehörighet kommer från kommunala skolor.

SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

19 september 2023

På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

11 september 2023

Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan

Håller skoldebatten på att bli allt mer relevant?

07 september 2023

Den senaste veckan har det förekommit ett antal intressanta artiklar i media som berör skolan, styrdokumenten, kunskapsresultaten och vad som

Varför är No Excuses inte ett självklart förhållningssätt i skolan?

31 augusti 2023

Näringslivets Skolforum arrangerade i veckan ett mycket intressant seminarium under rubriken ”Går det att lyfta kunskapsresultaten i utanförskapsskolorna?” Det var