12 september 2020

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

För några veckor sedan fick utbildningsminister Anna Ekström ta emot ett förslag som innebär ökade möjligheter för Skolinspektionen att stänga skolor. På fredagen presenterade hon detta förslag. Ursprunget är en av punkterna i januariöverenskommelse, pådrivet av c och l. Hittills har det inte funnits någon möjlighet för Skolinspektionen att stänga kommunala skolor. En brist eftersom 85 procent av alla grundskoleelever går i kommunala skolor och vi vet att 9 av 10 som lämnar grundskolan utan behörighet till gymnasiet kommer från just kommunala skolor.

Trist är dock att notera att ministern, om man får tro Dagens Nyheter, verkar ha framställt förslaget som att det riktas mot friskolor. DN skriver: ”Utbildningsminister Anna Ekström (S) föreslår att Skolinspektionen ska få större möjligheter att stänga skolor med ”stora och återkommande brister”. Oseriösa aktörer ska inte få driva skolverksamhet, säger statsrådet.” Eller är det så att hon kanske menar att även kommuner kan vara oseriösa?

Nu ska förslaget på remiss och vi ser fram emot en tuffare granskning av även kommunala skolor. Skolinspektionen om någon vet att det finns en hel del brister hos många kommunala huvudmän. Som sagt 9 av 10 som lämnar grundskolan utan gymnasiebehörighet kommer från kommunala skolor.

Varför måste skolor stängas?

11 juni 2024

Den rubricerade frågan är mycket relevant. Därför finns det skäl att ta reda på dess svar. I skoldebatten framförs det

Skolinspektionens skolenkät tydlig – lärare i friskolor trivs bättre

10 juni 2024

Skriver i dag på Expressen DEBATT. För fackförbundet Sveriges lärare är den så kallade marknadsskolan ett rött skynke. Många lärarstudenter

Insyn eller inte insyn – det är frågan

31 maj 2024

För över en månad sedan överlämnade den så kallade Skolinformationsutredningen sitt förslag till skolministern. Denna för friskolorna så viktiga utredning,

Friskolors gymnasieelever mest nöjda

28 maj 2024

Tidningen Frykdalsbygden uppmärksammar att naturbruksgymnasiet SG Södra Viken ligger på en hedersam fjärdeplats när den utmärkta gymnasievaltjänsten Ednia.se rankat de