Starta insamling för människor på flykt

Raoul Wallenbergskolorna har startat en insamling inom Röda korset. Pengarna går till akut nödhjälp som mat, vatten, kläder, sjukvård och pengarna ger människor tak över huvudet. Friskolornas riksförbund uppmanar nu andra friskolor och fristående förskolor att följa efter.

Vi har alla sett bilderna de senaste dagarna – människoödena är gripande. Vi bevittnar just nu den största flyktingkatastrofen sedan andra världskriget. I ett läge som detta finns det mycket vi kan göra. Raoul Wallenbergskolorna har startat en insamling inom Röda korset. Pengarna går till akut nödhjälp som mat, vatten, kläder, sjukvård och pengarna ger människor tak över huvudet.

Friskolornas riksförbund uppmanar nu andra friskolor och fristående förskolor att följa efter. Det är superenkelt: gå in via länken och starta en egen insamling!

Starta egen insamling hos Röda Korset (nytt fönster)