25 juni 2014

   I nästa vecka finns Friskolornas riksförbund i Almedalen. Styrelse, kansli och många medlemmar med lärare och rektorer är på plats i Visby hela veckan. Vi har också bjudit in intressanta utländska gäster till våra seminarier. Här kan du träffa dem och oss.

   I nästa vecka finns Friskolornas riksförbund i Almedalen. Styrelse, kansli och många medlemmar med lärare och rektorer är på plats i Visby hela veckan. Vi har också bjudit in flera intressanta utländska gäster till våra seminarier.

   Friskolornas riksförbund arrangerar seminarier och deltar i andras evenemang och paneler under Almedalsveckan. Vill du intervjua någon från förbundet, styrelsen eller någon av våra utländska gäster, hör av dig så bokar vi in det. Vill du komma på vårt mingel på skolskeppet Älva på onsdagen, anmäl dig här.

   Våra seminarier:

   Måndag 30 juni klockan 13.00 – 14.30. Vad styr föräldrars och elevers val av skola – egentligen?
   Kairos Future presenterar en ny opinionsmätning om skolvalet. Vad är viktigt när föräldrar och elever väljer förskola och skola? Hur prioriterar de och vad upplevs som svårt? Diskussion under ledning av Maria Wetterstrand om hur vi ser på att göra val och varför vi väljer som vi gör. 
   Deltagare: Mats Lindgren, grundare och vd Kairos Future, Mikaela Valtersson, ordförande Friskolornas riksförbund och vice vd på Kunskapsskolan, Ebba Östlin, (S) ordförande i Utbildningsnämnden Botkyrka kommun samt Adam Cwejman, projektledare på Timbro och tidigare ordförande för Liberala ungdomsförbundet. Moderator: Maria Wetterstrand
   Plats och mer info: Almegatältet/Wisby Strand

   Torsdag 3 juli klockan 14.00 – 15.00 . Afternoon tea med samtal om skolan
   Det brittiska och det svenska skolsystemet har en hel del gemensamt, men är också olika på flera sätt. Friskolornas riksförbund bjuder in till ett samtal om den svenska och den brittiska skolan och vad vi kan lära av varandra. 
   Deltagare: Toby Young, författare och journalist, samt grundare av en av de första brittiska friskolorna, West London Free School, Gabriel H. Sahlgren, forskningschef, Centre for Market Reform of Education vid Institute of Economic Affairs i London och affilierad forskare vid Institutet för Näringslivsforskning (IFN) samt Åsa Melander, skolplaneringschef i Hackney, London. Moderator: Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund.
   Plats och mer info: Bolaget, Stora Torget 20

   Torsdag 3 juli klockan 15.30 – 17.00. SM i utspelspolitik eller seriösa förslag? Friskolorna ställer politikerna mot väggen
   Kommunalt veto, vinstförbud, förbud mot aktiebolag, krav på ökad lärartäthet, ekonomisk redovisning på enhetsnivå med mera. Hur skulle alla förslag som nu duggar tätt från partierna påverka Sveriges friskolor och de 300 000 barn och elever som går i fristående verksamheter?  Demoskop presenterar en ny undersökning, därefter blir det debatt.
   Deltagare: Louise Malmström (S), Tomas Tobé (M), Helene Odenjung (FP), Nooshi Dadgostar (V), Jon Karlfeldt (Mp), Ulrica Bennesved, Älghults friskola, Magnus Selberg, Nya Läroverket, Marcus Strömberg, Academedia. Mikaela Valtersson, Kunskapsskolan/Friskolornas riksförbund. Moderator: Johannes Hylander, New Republic
   Plats och mer info: Wisby strand, Lojsta

   30 juni – 2 juli klockan 09.00 – 17.00. Matteakuten – samtala med mattelärare, upplev modern undervisning och bota din matterädsla.
   Är du rädd för bråk? Är det osannolikt att du minns sannolikhetsläran? Vågar du testa PISA? Upplev modern matteundervisning och fråga lärare allt du velat veta, men aldrig vågat fråga. Vi botar matterädsla på 5 minuter. Här kan du också duellera i förmåga till fokus. I vårt Mindball Game gäller det att glömma all debatt och politik för ett ögonblick och utmana din motståndare i #mattefokus. Med bara tankekraft ska du få en kula att röra sig över ett bord.
   Plats och mer info: Wisby strand, BloggplatsH12

   Här uppdateras löpande information om Friskolornas riksförbund i Almedalen

   Nya lagar och regler från halvårsskiftet 2024

   19 juni 2024

   I sommar och till hösten börjar några nya lagar och regler att gälla. På Skolverkets webb finns samlad information om

   Utökad kontroll av uppgifter i belastningsregistret

   17 juni 2024

   Friskolornas riksförbunds yttrande över promemorian Utökad kontroll av uppgifter i belastningsregistret U2024/01028 Ladda ned hela remissvaret Remissvar FR_pm Utökad kontroll

   Vem bryr sig om elever som behöver omfattande stöd?

   17 juni 2024

   Det är en minst sagt relevant fråga. Nu senast har det kommit en dom i Högsta domstolen, som innebär att

   Informationsträffar Almega

   13 juni 2024

   Den 13 juni höll vi tre webbinarier för de medlemmar som vill veta mer om vad ett medlemskap i Almega