Friskolornas riks­förbunds styrelse

Styrelse vald på årsmötet den 25 april 2019

Ordförande:

Lars Leijonborg

Vice ordförande:

Marie Pilfalk 
Broholmsskolan
marie.pilfalk@broholmskolan.se

 

Ledamöter:

Marita Andersson
tidigare vd Inspira förskolor & skolor
marita.andersson@inspira-fos.se

Per Egon Johansson
Raoul Wallenbergskolan
peregon.johansson@raoulwallenbergskolan.se

Sara Karlin
Atvexa
sara.karlin@atvexa.se

Fredrik Lindgren
Kunskapsskolan
fredrik.lindgren@adm.kunskapsskolan.se

Oscar Lundin
Verksamhetskraft

Bo Nyberg
Källskolan
rektor@kallskolan.se

Lisa Oldmark
AcadeMedia

Magnus Selberg
Nya Läroverket
magnus.selberg@nlv.se

Malin Stjernman 
Fridaskolorna
malin.stjernman@fridaskolorna.se

Anita Westerberg 
Hudikskolan & Hudikgymnasiet
anita.westerberg@hudikgymnasiet.se

 

Valberedning

Valberedning vald vid årsmötet i april 2019.

Ulrica Bennesved
Svenskt Näringsliv

Helena Bonnevie
Atvexa

Claes Bromander
Växjö Fria Gymnasium
claes.bromander@vaxjofria.se