Vad kan vi säga om effekterna av friskolereformen?

Friskoledebatten är het just nu. Det finns flera utredningsförslag som, om de blir verklighet, kommer att påverka förutsättningarna för att driva friskola och därmed också för skolvalet. Men vad säger forskningen? Vad innebär en etablering i en friskola i en kommun för kvaliteten i kommunala skolor? Bidrar friskolor till segregationen?

Vi bjöd in till ett webbinarium med Henrik Jordahl, professor Örebro universitet och en av författarna till Privatizing Welfare Services: Lessons from the Swedish Experiment. Han presenterade de delar av boken som rör effekterna av friskolereformen.

Vilka lärdomar kan dras?  Borde något ha gjorts annorlunda? Hur har kostnader och kvalitet påverkats? Har valfriheten haft någon negativ påverkan på segregation och andra sociala dimensioner?

Ladda ned Henrik Jordahls presentation Privatisering av välfärdstjänster-friskolereformen och se hela webbinariet via klippet på You-tube.