Varför glömmer många hur det var före friskolereformen?

Återkommande skrivs det artiklar om hur bra svensk skola var förr, då framförallt före friskolereformens införande i början på 1990-talet. Senast av Hamid Zafar i GP:

Det vekar inte spela någon roll att IFAU i sin omfattande rapport från 2014 konstaterar att resultatfallet började före friskolereformen. Det verkar inte spela någon roll att det finns många exempel på att det var stora problem i svensk skola på 1980-talet. Här illustrerat av en artikelserie i Expressen från september 1990.

 

 

Minnet är kort och det är klart att det är lätt för friskolemotståndarna att hävda att problemet för svensk skola beror på friskolereformen.

Man kan ju fundera på hur de tänker nu då Pisa-resultaten går upp samtidigt som andelen elever i friskolor är högre än någonsin. Forskaren Gabriel H Sahlgren kommenterara bl a detta i sin rapport som är en intressant forskningssammanställning.

Författare

Prenumerera på bloggen