12 juni 2019

Friskolebloggen

ULLA HAMILTON / VD på Friskolornas riksförbund

En annan beskrivning av friskolereformen är att många familjer runt om i vårt land, glesbygd såväl som storstad, har fått möjlighet att välja skola.

Har roat mig med att titta igenom Skolverkets statistik när det gäller elever i grundskolan. Det är intressant information som även Anna Ekström, som fd generaldirektör, borde ta en titt på,. Det hävdas ofta i debatten att skolvalet bara är en fråga som rör de som bor i storstäderna. Det är inte sant.

Jag vill dela med mig av en del av statistiken som Skolverket har som visar antalet elever i fristånde resp kommunala grundskolor åk 1-9. Här några kommuner som många läsare säkert inte skulle trott att det finns friskoleelever

Arvika 151 elever (av totalt 2434)

Alvesta 69 (av 2237)

Avesta 85 (av 2328)

Ljusdal 303 (av 1918)

Nora 68 (av 1117)

Orsa 23 (av 642)

Pajala 50 (av 536)

Säffle 99 (av 1541)

Tanum 25 (av 1195)

Vansbro 47 (av 708)

Gällivare 131 (av 1485)

Jokkmokk 29 (av 408)

Kramfors 53 (av 1686)

Lindesberg 113 (av 2502)

Vilhelmina 70 (av 684)

Fagersta 171 (av 1409)

Ljungby 185 (av 2901)

osv

Var och en som läser detta inser att de som påstår att friskolorna är orsaken till resultatfall i skolan, har drivit på segregationen mm inte har grund för detta. Vilket också forskning har visat.

Det de visar är däremot att det finns friskolor runt om i vårt land. Detta är bara några exempel men det visar också att den absolut största andelen elever i kommunerna elever i kommunala skolor. Ministern mfl vill ge intrycket av att friskolor bara finns i storstäderna och att friskolor leder till segregation. En annan bild av friskolereformen skulle kunna vara att många familjer runt om i vårt land, glesbygd såväl som storstad, har fått möjlighet att väljs skola. Men glesbygdsperspektivet är kanske inte så intressant för de som vill stoppa friskoleutvecklingen. Jag kan i vart fall konstatera att familjer idag kan välja skola utan att behöva fråga någon politiker om lov, även i små kommuner.

Skolkommunalrådet ägnar sig åt lagtrots – det är inte okej

08 april 2024

Det socialdemokratiska skolkommunalrådet i Göteborg Viktoria Tryggvadottir Rolka tycker inte om skollagen, och hon tycker inte om det fria skolvalet.

Friskolor höjer andelen behöriga lärare

04 april 2024

Andelen behöriga lärare ökar något i både grundskolan och gymnasieskolan jämfört med föregående läsår. Det skriver Skolverket idag. De har

Mobbing oacceptabelt på IES Borås

22 mars 2024

Skolan är Sveriges vanligaste brottsplats för ungdomar. Detta faktum är svårt att ta in och det är än mer obegripligt

Friskolor lyfter svenska kunskapsresultat

20 mars 2024

Svenska friskoleelever ligger ett helt läsår före elever i kommunala skolor. Förvånad? Många som följt skoldebatten blir nog det. Men