21 december 2018

Grattis till Eskilstuna som rankas högst! Bottenkommunerna Jönköping, Växjö och Norrköping har lång väg att gå däremot. Det är slutsatsen efter Friskolornas riksförbunds granskning av de 25 största kommunernas information om skolvalet, en lagstadgad skyldighet som få kommuner lever upp till.

I granskningen framkommer att  fem kommuner får godkänt och grönt ljus medan åtta kommuner får rött ljus och underkänt. I fem av de sex kommuner som har rankats högst satt Socialdemokraterna i den styrande majoriteten under förra mandatperioden. Samtidigt var det Alliansen som utgjorde den styrande majoriteten i två av de kommuner som har rankats lägst.

Läs hela rapporten här.

 

Ledande svensk media anser inte att detta är en nyhet…

01 december 2022

Att gå ut gymnasiet ger unga ett kvitto på att de är redo för vuxenlivet. Vi vet att det inte

Jobbhälsoindex – 2022 Arbetsmiljö i svensk skola

02 juni 2022

Det spelar stor roll hur välfungerande våra arbetsplatser är och hur vi uppfattar arbetsmiljön. Den som trivs i sin roll,

Fakta om friskolor 2022 – ny utgåva med statistik om hur det faktiskt ser ut i friskolorna

21 mars 2022

– Att föräldrar tycker att det är viktigt att kunna välja skola för sina barn, vet vi sedan tidigare. Men

Skolforskare kritiserar Likvärdighetsutredningen – De har räknat fel om skolpengen

19 november 2020

Åstrandsutredningen om en likvärdig skola kan inte ligga till grund för en eventuell lagstiftning om att minska skolpengen för landets