06 november 2014

Claes Nyberg slutar som vd för Friskolornas riksförbund. Han lämnar över till Fredrika Fredmark som tar över arbetet som tillförordnad vd från idag.

Det har varit en extrem situation för friskolorna i Sverige och Friskolornas riksförbund de senaste åren. Med en debatt i högt tonläge och ständiga påståenden och myter som måste besvaras har trycket varit stort och ambitionerna i vår opinionsbildning höga. Vi har lyckats nå ut bra och väcka engagemang för rätten att välja skola. Vi har besvarat alla påståenden med fakta och bilder från friskolors vardag.

Denna situation har inneburit en stor press på förbundets vd, som på ett bra sätt stått upp när det blåst som allra mest under detta hektiska valår. Men allt har ett pris och ibland tar saker ut sin rätt. Friskolornas riksförbunds styrelse och Claes Nyberg är överens om att han slutar som vd.

Vi tackar Claes för hans insatser med att lyfta förbundet opinionsmässigt. Claes lämnar nu över till Fredrika Fredmark, vår tidigare kommunikationschef, som tar över arbetet som tillförordnad vd från idag.

/ Mikaela Valtersson, styrelseordförande Friskolornas riksförbund

Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

20 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

Så många svenskar vill behålla skolvalet

11 september 2023

Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

Frukostseminarium – ”Skolan som brottsplats” 20 september

07 september 2023

Nära hälften av eleverna har utsatts för brott. Skolan är den vanligaste brottsplatsen för misshandel och sexuella kränkningar, den näst

Folkhälsomyndigheten: Så mår Sveriges unga

23 augusti 2023

Hur mår eleverna? Det var temat för ett frukostseminarium hos Friskolornas riksförbund onsdagen den 23 augusti 2023. Medverkade gjorde bland