03 juli 2014

Det brittiska och det svenska skolsystemet har en hel del gemensamt, men är också olika på flera sätt. Friskolornas riksförbund bjuder in till ett samtal om den svenska och den brittiska skolan och vad vi kan lära av varandra. Livestreamas nedan. På engelska.

Deltagare: Toby Young, författare och journalist, samt grundare av en av de första brittiska friskolorna, London Free School, Gabriel H. Sahlgren, forskningschef, Centre for Market Reform of Education vid Institute of Economic Affairs i London och affilierad forskare vid Institutet för Näringslivsforskning (IFN) samt Åsa Melander, skolplaneringschef i Hackney, London.
Moderator: Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund.

Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

20 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

Så många svenskar vill behålla skolvalet

11 september 2023

Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

Frukostseminarium – ”Skolan som brottsplats” 20 september

07 september 2023

Nära hälften av eleverna har utsatts för brott. Skolan är den vanligaste brottsplatsen för misshandel och sexuella kränkningar, den näst

Folkhälsomyndigheten: Så mår Sveriges unga

23 augusti 2023

Hur mår eleverna? Det var temat för ett frukostseminarium hos Friskolornas riksförbund onsdagen den 23 augusti 2023. Medverkade gjorde bland