03 juli 2014

Det brittiska och det svenska skolsystemet har en hel del gemensamt, men är också olika på flera sätt. Friskolornas riksförbund bjuder in till ett samtal om den svenska och den brittiska skolan och vad vi kan lära av varandra. Livestreamas nedan. På engelska.

Deltagare: Toby Young, författare och journalist, samt grundare av en av de första brittiska friskolorna, London Free School, Gabriel H. Sahlgren, forskningschef, Centre for Market Reform of Education vid Institute of Economic Affairs i London och affilierad forskare vid Institutet för Näringslivsforskning (IFN) samt Åsa Melander, skolplaneringschef i Hackney, London.
Moderator: Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund.

Olof Granström: Så framtidssäkrar vi skolan

06 maj 2024

Olof Granström, statsvetare och ekonom, som tidigare jobbat nära Hans Rosling på Gapminder, deltog i vår årsmöteskonferens Så kan friskolor

Pär Lager: Så fungerar Ukraina trots kriget

06 maj 2024

Pär Lager vid Försvarshögskolan deltog i vår årsmöteskonferens Så kan friskolor bidra i en orolig tid. Du kan se hela

Niklas Arnberg: Så pandemisäkrar vi skolan

06 maj 2024

Niklas Arnberg, professor i virologi och generalsekreterare för Virus- och pandemifonden, deltog i vår årsmöteskonferens Så kan friskolor bidra i

Torbjörn Kock (S): Så kan vi mäta kvalitet i skolan

06 maj 2024

Torbjörn Kock (S) är ordförande i Barn- och ungdomsnämnden i Nyköping. Där har de utarbetat 17 nyckeltal för att mäta