Tisdagen den 13 maj höll Friskolornas riksförbund ett seminarium om vad som händer efter friskoleutredningens betänkande. Om du missade seminariet eller vill titta på det igen kan du göra det här.

Intresset för seminariet har varit stort och det är tydligt att frågan om vad som kommer att hända med friskolorna efter uppgörelsen är viktig för många. Under seminariet lyftes den breda överenskommelse, som uppgörelsen utgörs av, som en seger att bygga vidare på inför framtiden. Samtidigt synliggjordes att uppgörelsen inte har lugnat ner debatten om vinstdrivna skolor.

Flera av förslagen som friskoleutredningen lag fram lyftes och diskuterades både från ett myndighets- och politikerhåll. Frågor som krav på lärartäthet, ökade dokumentationskrav, krav på samråd med kommunen inför etablering och insyn i skolors ekonomi som friskoleutredningen föreslagit togs emot med blandade reaktioner av deltagarna.

Medverkade gjorde Friskolornas riksförbunds ordförande Mikaela Valtersson, Friskolekommitténs ordförande Lars Leijonborg, Anna Ekström generaldirektör för Skolverket, Sveriges Kommuner och Landstings förste vice ordförande Lennart Gabrielsson, Ann-Marie Begler generaldirektör Skolinspektionen, Eva-Lis Sirén ordförande Lärarförbundet, Betty Malmberg riksdagsledamot (M) och Louise Malmström riksdagsledamot (S).

 

Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

20 september 2023

Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

Så många svenskar vill behålla skolvalet

11 september 2023

Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

Frukostseminarium – ”Skolan som brottsplats” 20 september

07 september 2023

Nära hälften av eleverna har utsatts för brott. Skolan är den vanligaste brottsplatsen för misshandel och sexuella kränkningar, den näst

Folkhälsomyndigheten: Så mår Sveriges unga

23 augusti 2023

Hur mår eleverna? Det var temat för ett frukostseminarium hos Friskolornas riksförbund onsdagen den 23 augusti 2023. Medverkade gjorde bland