20 mars 2014

   I dag presenterade Socialdemokraternas partisekreterare Carin Jämtin ett antal förslag med bland annat krav på högre bemanning i förskolor och skolor. Friskolornas riksförbund konstaterar att S fortsätter fokusera på kvantitet istället för kvalitet.

   I dag presenterade Socialdemokraternas partisekreterare Carin Jämtin ett antal förslag med bland annat krav på högre bemanning i förskolor och skolor. Friskolornas riksförbund konstaterar att S fortsätter fokusera på kvantitet istället för kvalitet.

   – Det är välkommet att Socialdemokraterna intresserar sig för kvaliteten i skolan, men deras ensidiga fokus på antalet elever per anställd rimmar illa med både forskning och OECD:s slutsatser efter Pisarapporten. Det är framför allt genom höjd yrkesskicklighet hos lärare, snarare än högre personaltäthet, som svenska elevers kunskapsresultat kan förbättras, säger Mikaela Valtersson, ordförande för Friskolornas riksförbud.

   Politiken bör fokusera på tydliga kvalitetsmål där man utgår från kunskapsresultaten i skolan, utan att styra för mycket hur man når dem. Mångfald och stor innovationskraft måste få råda för att utveckla svensk skola.

   – Friskolorna har generellt sett bättre kunskapsresultat, större trivsel och nöjdhet hos medarbetare, högre grad av genomströmning och behörighet till vidare studier, och inte minst, nöjdare elever och föräldrar. De socialdemokratiska förslagen kommer dessvärre inte leda till att Sveriges elever får bättre utbildning, säger Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund

   Många av socialdemokraternas förslag är inte nya, utan är redan beskrivna i Friskolekommittén och utreds i Ägarprövningsutredningen. Friskolornas riksförbund anser att det är viktigt att avvakta resultatet av utredningens arbete.

   Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

   20 september 2023

   Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

   SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

   19 september 2023

   På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt

   Så många svenskar vill behålla skolvalet

   11 september 2023

   Friskolor ifrågasätts ofta i debatten. Men en opinionsundersökning från Demoskop visar att stödet för det fria skolvalet är överväldigande bland

   Skolan som brottsplats – är skolan maktlös?

   11 september 2023

   Svenska Dagbladets kultursida hade i förra veckan en artikel av Linnea Lindquist om våldet i skolan och maktlösheten man kan