14 januari 2014

   Regeringen inrättar en internationellt sammansatt skolkommission ledd av OECD för att höja kvalitet i skolan. – En oberoende internationell skolkommission är viktig för att skoldebatten ska bli mer saklig . Vi behöver mindre av polarisering i svensk skolpolitik, säger Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund.

   Utbildningsminister Jan Björklund meddelande idag att regeringen tar flera initiativ för att höja kvalitet i skolan. De inrättar bland annat en internationellt sammansatt skolkommission ledd av OECD. Ett nytt utbildningsvetenskapligt råd inrättas och skolforskningsinstitutet får ett utökat uppdrag.

   – En oberoende internationell skolkommission är viktig för att skoldebatten ska bli mer saklig . Vi behöver mindre av polarisering i svensk skolpolitik, säger Claes Nyberg, vd för Friskolornas riksförbund.

   Det tidigare aviserade skolforskningsinstitutet får ett utökat uppdrag. Det ska nu också kunna beställa egen forskning.

   – Det är bra att regeringen ser vikten av ny  forskning. Men det är viktigt att den är skolnära, tar avstamp i professionens villkor och tittar på de framgångsrika exempel som finns i Sverige, säger Claes Nyberg.

   Regeringen tillsätter också ett vetenskapligt råd som ska ge dem råd i skolfrågor.

   – Det är välkommet att regeringen skapar en bredare förankringsyta, men det är viktigt att rådet är brett sammansatt med forskare från flera olika samhällsinstitutioner, säger Claes Nyberg.

   För kommentarer:

   Claes Nyberg, vd, 0703-854 854

   För upplysningar:

   Magnus Johansson, informatör, 08-762 78 04

   Ska vi ha lottning till alla skolor?

   28 september 2023

   På agendan för helgens centerstämma i Örebro står bl a frågan om lottning som urvalsgrund till friskolor. Idag gäller syskonförtur,

   Krävs det kadaverdiciplin för att få ordning på en skola?

   26 september 2023

   Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? Det handlade vårt frukostseminarium

   Vesna Prekopic: Så behöver skolan jobba mot brott

   20 september 2023

   Skolan är den vanligaste brottsplatsen för Sveriges unga. Vad behöver vi göra för att vända utvecklingen? På onsdagsmorgonen den 20

   SVT:s friskolekritiska vinkling sprack – men de körde ändå

   19 september 2023

   På tisdagen publicerade SVT Nyheter Småland ett nyhetsinslag om att Växjös kommunala skolor går back. Boven i dramat? Ja, enligt