19 december 2013

   Den genomsnittliga betygspoängen på ämnesproven i årskurs 6 var något högre i fristående skolor jämfört med kommunala skolor i samtliga ämnen. Det skriver Skolverket i ett PM som sammanfattar ämnesproven i årskurs 6 vårterminen 2013.

   Den genomsnittliga betygspoängen på ämnesproven i årskurs 6 var något högre i fristående skolor jämfört med kommunala skolor i samtliga ämnen. Det skriver Skolverket i ett PM som sammanfattar ämnesproven i årskurs 6 vårterminen 2013.

   – Det är glädjande att svenska elever får så höga provbetyg i engelska, men eleverna har faktiskt rätt att uppnå kraven för godkänt provbetyg – i samtliga ämnen. Nu behöver alla skolor fokusera på att höja kvaliteten, säger Claes Nyberg, vd på Friskolornas riksförbund.

   Störst skillnad mellan kommunala och fristående skolors genomsnittliga betygspoäng var det i engelska och i svenska som andraspråk. Minst skillnad var det i samhällskunskap, följt av kemi.

   – Det är roligt att se att det går så bra för friskolelever som läser svenska som andraspråk. En högre andel elever är berättigade till undervisning i modersmål och svenska som andraspråk i fristående än kommunala skolor och fler deltar också, säger Claes Nyberg.

   Ladda ner rapporten

   För kommentarer:

   Claes Nyberg, vd, 0703-854 854

   För upplysningar:

   Magnus Johansson, informatör, 08-762 78 04

   Nej, Magdalena Andersson, koncernerna har inte makten

   19 april 2024

   Det är föräldrar och elever som sitter på den. På torsdagen gjorde Magdalena Andersson (S) ett utspel där partiet krävde

   Nu kommer ett förslag om Insynslag

   17 april 2024

   Imorgon torsdag ska enligt uppgift i media, utredaren Ulrika Geijer överlämna Slutbetänkande av Skolinformationsutredningen till skolminister Lotta Edholm. Utredningen har

   Från tjat till framtidsdrömmar

   17 april 2024

   Studievägledning motiverar IES Liljeholmens elever ”Vad tycker jag är roligt? Vad vill jag göra i framtiden?” De frågorna försöker Internationella

   Vi anmäler Göteborgs kommun till Skolinspektionen

   16 april 2024

   Jag har tidigare skrivit om det uppseendeväckande beslut som Grundskolenämnden i Göteborg tog i slutet av mars 2024. Ett beslut